Istoria locală trebuie privită nu doar prin prisma informaţiei pe care o introduce în circuitul ştiinţific, ci şi ca modalitatea perfectă de a educa atitudinea faţă de lecţiile trecutului. În general oamenii, şi mai ales copiii, tind să devină mult mai receptivi la discursul istoric atunci când acesta poartă în sine referiri la spaţii cunoscute, atunci când topografia naraţiunii istorice se identifică cu topografia ludică, familială etc.
Deoarece istoria locală oferă cercetării ştiinţifice un potenţial cultural şi totodată educativ deosebit de amplu, Asociaţia “Capitel” acordă acestui domeniu al cercetării o atenţie aparte. Încercăm să derulăm proiecte de promovare a trecutului unor comunităţi atât în centre urbane cât şi rurale, sperând ca în timp numărul lor să devină cât mai mare.
Războieni
Localitatea Războieni-Cetate s-a aflat sporadic
în atenţia istoricilor şi arheologilor, fără a beneficia însă
de o atenţie proporţională cu valoarea ştiinţifică şi
potenţialul cultural al trecutului său.
Prin proiectele de educaţie şi prezervare a patrimoniului
dezvoltate aici, Asociaţia Capitel încearcă să valorifice
în mod cât mai fructuos acest potenţial.