© 2011-2013. Asociaţia Capitel
Asociaţia “Capitel” este un ONG tânăr, aflat la început de drum, deschis colaborărilor serioase în domeniile de interes comun cu organizaţii similare, firme private şi instituţii ale statului.
Începând cu anul 2010 colaborăm cu Asociaţia “Virtus Antiqua”, alături de care edităm revista de popularizare a istorie antice: “DE ANTIQVITATE”
În anul 2012, Asociaţia Capitel, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Alba a Arhivelor Naţionale, a realizat digitizarea arhivelor parohiale de stare civilă ale localităţii Războieni-Cetate (comunităţile ortodoxă şi reformată) pentru perioada 1814-1950.
Click aici pentru a accesa documentele digitizate.
În anul 2012, Asociaţia Capitel s-a numărat printre colaboratorii proiectului AFCN “Povestiri la gura sobei”, implimentat prin intermediul Muzeului Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj-Napoca.
Click aici pentru pagina de prezentare a proiectului.